Ha már az elmúlt időszakban sokunknak rendszeres napi teendővé vált a Biblia olvasása, beszéljünk erről is – van miről!
Miért olvassuk a Bibliát?
A Biblia 66 könyve, több mint 40 írója több mint 1500 év alatt csodálatos módon egységben van önmagával, egyetlen dologról beszél. Ez is mutatja, hogy nem csak a világ egyik vallásáról van szó, hanem Isten Beszédéről, Üzenetéről.
Ha valaki szereti Istent, megismeri az Ő Üzenetét és megtér, a Biblia nagyon fontos helyre kell, hogy kerüljön az életében. Sem a pap, sem az énekek, sem a közösség, sem az imádság nem tudja betölteni azt a feladatot, amit a Biblia kell, hogy jelentsen nekünk. Isten ismeri a szívünk belső gondolatait is, hogy elinduljon a párbeszéd, nekünk is oda kell figyelnünk Őrá, ismernünk kell, hogy mit mond. Ez nem egy kényszer, hogy ezt muszáj, mert enélkül nem igazi hívő az ember. Bennünk van egy természetes vágy, hogy ismerjük a mi Urunk gondolatait, karakterét, tudjuk, hogy milyen a mi Megváltónk és Atyánk és fogadjunk is Szót, életünk – döntéseink, kapcsolataink - mutassa az Ige hatását.
A Biblia nem csak egy információs központ, melyet kiolvasunk és utána összeraktuk a képet és kimerítettük a jelentését. Ugyanúgy, ahogy a Theologia, azaz az Isten-tudomány, a Biblia egészében kimeríthetetlen – Istent megismerni egészében nem tudjuk, mert csak emberek vagyunk. Isten nap, mint nap üzen nekünk, sokunk tapasztaljuk, hogy éppen, amit olvasunk, összefüggésben van az aktuális élethelyzetünkkel, problémáinkra, kérdéseinkre választ ad, tehát a Biblia olvasás egy személyes kapcsolódás Istenhez, egy meghitt időtöltés a világegyetem szerető Urával, mennyei Apukánkkal.
Amit már elolvastunk, az bennünk van, forgatjuk a szívünkben és ott lesz a viselkedésünkben, gondolkodásunkban, hozzáállásunkban dolgokhoz, tehát hatással van ránk, hatással kell, hogy legyen ránk. Van olyan rész, amit tudatosan jegyzünk fel és próbálunk odafigyelni rá, van, ami tudat alatt hat és dolgozik bennünk, hogy Isten elérje célját bennünk.
Hogyan olvassuk a Bibliát? Egy-két praktikus tanács, ill. alapelv.
Isten igéje több mint egy könyv és az olvasása is többet jelent, mint egy általános időtöltés. Fontos, hogy oda tudjunk figyelni, el tudjunk csendesedni felette és ehhez meg legyenek a feltételek – nyugalom, csend, békés körülmények. Sok minden történik velünk, sok minden jár az agyunk, mikor viszont kinyitjuk a Bibliát, kicsit gondolkodásmódban is be kell vonulnunk a belső szobánkba. Mint amikor valakivel leülünk beszélgetni, nincs az ölünkben laptop, vagy a fülünkön nem lóg a mobil, szemébe nézünk és csak rá figyelünk. Isten szólni szeretne hozzánk, az univerzum Urával ülünk le kommunikálni. Ilyenkor segít egy imádság a kezdésnél a gondolataink rendezésére, összeszedésére. Isten Szentlelke nélkül nem lesz meg úgy sem az üzenet és nem jön át úgy Isten Szava, ha nem alázatos, nyitott szívvel ülünk le az Igéhez.
„Uram, itt vagyok, mit akarsz üzenni nekem ma?”
Mikor kinyitjuk a Bibliát, két nagy rész egyikét kezdjük el olvasni: Krisztus előtti (ÓSZ) vagy Krisztus utánit (ÚSZ). Nem mindegy, hogy hol vagyunk a Bibliában, hogy lássuk az összefüggéseket és tudjuk az elhelyezkedés, kontextus alapján értelmezni a szöveget. Egy pár segítő kérdés, amikre kereshetjük a választ:
Milyen típusú könyvet olvasok?
Hol helyezkedik el a Bibliába – azon belül, hogy ÓSZ vagy ÚSZ, apostoli írások, próféciák vagy törvénykönyvek, stb.?
Mikor íródott a könyv?
Ki az írója?
Miért került be a Bibliába?
Mi a könyv üzenete röviden, tömören?
Az adott rész hol helyezkedik el a könyvben – mi áll közvetlen előtte, utána?
Mit tanít ez a rész Isten személyéről?
Mit tanít ez a rész a világról, az életről?
Mit tanít ez a rész a gyülekezetről?
Mit jelenthetett ez akkor az akkori emberek számára és milyen párhuzamok vonhatók ma?
Ne felejtsük, hogy Isten beszéde egységben van önmagával és minden egy gondolatkör köré fűződik. Ezt nagyon jól meg is fogalmaztuk mi is szerdán:
A Biblia: Isten könyve arról, hogy hinni kell benne, hogy a megoldás nem más, mint az örök élet üdvözülés által, mely lehetséges, ha az ember elfogadja Isten szeretetét, kegyelmét Jézus Krisztus által.
Kulcs fogalmak, alapgondolatok, melyek ott vannak minden sor mögött:
minden ember bűnös és híjával van az Istennel való kapcsolatnak
Isten kegyelemből üdvözíti az embert, nem saját érdemünk szerint
Isten kegyelmére a megfelelő reakció: a hit, bizalom (ezt követi a betöltekezés Szentlélekkel és Isten átveszi az irányítást:)
Minden törvény, szabály, zsoltár és tanítás Jézus Krisztus életében, példájában, kereszthalálában és győzedelmes feltámadásában kap értelmet – Ő a kulcs figura.
- ezért is fogalmaztuk meg, hogy a keresztyén hit nem egy vallás, mely egy könyv tanításaira épül, hanem egy személyes, napi, közvetlen, élő kapocslat Jézussal (ezért szerencsésebb a hívő elnevezés, mint a vallásos - sok vallásos/templom-szerető ember van, de kevés hívő/bízó)
Javasolt beszerezni egy magyarázatos Bibliát, ebben található bevezetés minden bibliai könyvhöz és minden igerészhez is egy kis háttér. Van azonban rengeteg bibliakommentár is, ebből érdemes egyet venni, ami az egész Bibliára vonatkozik. Ez ugyanúgy működik, mint a Biblia, kezdve a Mózes 1-től minden fel van osztva részekre, versekre, csak nem a vers, hanem az adott vers, vagy igerész magyarázata található ott. Ez kicsit részletesebb, mint a magyarázatos verzió. Továbbá segíthet egy Bibliai fogalmak könyve, ami olyan, mint egy szótár. E hárommal eléggé mélyre lehet evezni.
További könyvekért lehet a gyülekezetünk könyvei között is kutakodni (könyvtárszoba és könyvesboltunk), ill. a kálvin téri ref. könyvesboltban.
Online boltok:
www.goodnews.hu
www.clchungary.com
www.lacikazi.hu
www.kalvinkiado.hu
További áldott időtöltést kívánok az Úrral és az Ő beszédével és ide várjuk a Biblia-olvasásos beszámolókat, hozzászólásokat és kérdéseket!
Jn. 6.68. "Uram, kihez mehetnénk? Örök életnek beszéde van te nálad."